Informácie pre snúbencov pred uzavretím sviatosti manželstva
Ak máte záujem uzavrieť sviatostné manželstvo, je potrebné nás informovať o vašom úmysle čo najskôr, minimálne však 3 mesiace pred plánovaným termínom. Tento čas je dôležitý, pretože v mnohých prípadoch je potrebné vybaviť rôzne záležitosti, ktoré môžu vyžadovať viac času.
1. Ako postupovať?
- Nahlásiť termín a miesto sobáša: Na farskom úrade si zarezervujte termín, čas a miesto (kostol), kde chcete, aby sa váš sobáš uskutočnil. Ak neskôr zmeníte termín, miesto alebo čas sobáša, alebo v prípade zrušenia sobáša, okamžite informujte farský úrad.
2. Vyplnenie cirkevnej zápisnice
V dohodnutom čase sa dostavte na farský úrad, kde spolu vyplníte cirkevnú zápisnicu. K tomu budete potrebovať nasledujúce doklady:
- Krstné listy oboch snúbencov (nesmú byť staršie ako 6 mesiacov). Ak niektorý z vás nie je pokrstený, predložte rodný list.
- Licencia na sobáš (ak máte trvalé bydlisko v inej farnosti). Ak ide o miešané manželstvo, licencia bude potrebná od katolíckeho snúbenca. Táto licencia sa vybavuje na farskom úrade v mieste vášho bydliska.
- Občianske preukazy oboch snúbencov (prekopírované obojstranne).
- Údaje o svedkoch (takisto prekopírované občianske preukazy obojstranne).
- Ak ste už mali cirkevný sobáš, je potrebné predložiť doklad o neplatnosti predchádzajúceho manželstva.
- Ak ste rozvedený/á, predložte kópiu rozsudku o rozvode.
- V prípade civilného sobáša je potrebné predložiť sobášny list.
- Ak je jeden z partnerov vdovec/vdova, predložte svedectvo o smrti predchádzajúceho manžela/manželky.
3. Predloženie žiadosti na štátnu matriku
Vyplnenú „Žiadosť o uzavretie manželstva“ odovzdajte na príslušnej štátnej matrike. K tejto žiadosti si nezabudnite zobrať občianske preukazy a rodné listy. Adresa matriky je:
Miestny úrad, Košice – Staré Mesto, Hviezdoslavova 7, prízemie č. d. 34.
Otváracie hodiny matriky:
- Pondelok: 07:30 – 12:00, 13:00 – 15:30
- Utorok: 07:30 – 12:00
- Streda: 08:30 – 12:00, 13:00 – 17:00
- Piatok: 08:00 – 12:00
Štátny sobášny list si môžete vyzdvihnúť 2 týždne po uzavretí manželstva (stačí, ak si ho jeden z manželov vyzdvihne s občianskym preukazom).
4. Príprava na sviatosť manželstva
Pre náležité prijatie sviatosti manželstva je potrebné absolvovať manželské náuky. Dátumy týchto náuk sa pravidelne vyhlasujú v nedeľných oznamoch. Ak konkrétny termín nie je uvedený, znamená to, že ešte nebol stanovený.
V Kodexe kanonického práva (CIC) je sviatosť manželstva upravená v knihách 4 a 5, najmä v kanónoch 1055 až 1165. Tu sú základné princípy a podmienky týkajúce sa manželstva podľa kanonického práva:
Kanón 1055 – Definícia manželstva:
Manželstvo je spolok jednej muža a jednej ženy, ktorý bol založený a je riadený Bohom. Tento spolok bol povýšený na sviatosť medzi pokrstenými. Cieľom manželstva je dobro manželov a rodenie a výchova detí.
Kanón 1056 – Charakteristika manželstva:
Manželstvo je zmluvou, v ktorej si jeden muž a jedna žena vzájomne dávajú a prijímajú právo na manželský spolok. Tento akt si vyžaduje ich slobodnú vôľu a úplnú súhlasnosť.
Kanón 1057 – Súhlas a slobodná vôľa:
Súhlas, ktorý je podmienkou platnosti manželstva, musí byť slobodný, vedomý a vyslovený verejne. Manželia musia vyjadriť svoj súhlas pred oprávneným zástupcom Cirkvi (zvyčajne kňazom alebo diakonom) a dvoma svedkami.
Kanón 1059 – Minimálny vek a príprava:
Pre uzavretie manželstva musia byť obaja snúbenci vhodného veku a byť schopní vykonávať všetky práva a povinnosti, ktoré sú s manželstvom spojené.
Kanón 1060 – Predchádzajúca príprava:
Pred uzavretím manželstva je potrebné vykonať prípravu na sviatosť manželstva. Táto príprava môže zahŕňať manželské náuky, ktorých cieľom je pripraviť snúbencov na dôstojné prijatie sviatosti a zodpovedné plnenie manželských povinností.
Kanón 1061 – Podmienky pre uzavretie platného manželstva:
Manželstvo je platné len vtedy, ak:
- Snúbenci sú slobodní a neexistuje žiadna prekážka manželstva (napr. predchádzajúci neplatný zväzok, blízke príbuzenské vzťahy, porušenie kanonických pravidiel týkajúcich sa pokrstenia).
- Manželský súhlas je vyslovený slobodne a vhodne pred Cirkvou.
Kanón 1063 – Prekážky manželstva:
Existujú rôzne prekážky, ktoré môžu ovplyvniť platnosť manželstva, ako napríklad:
- Nepokrstený partner (môže byť uznané len po udelení špeciálnej licencie).
- Tajné manželstvá (zvyčajne musí byť manželstvo uzavreté verejne).
- Príbuzenské vzťahy (napr. medzi priamymi príbuznými alebo medzi deťmi a rodičmi).
- Predchádzajúci manželský zväzok (ak je jeden zo snúbencov už zosobášený a nebol zrušený predchádzajúci zväzok).
Kanón 1066 – Účinky sviatosti manželstva:
Manželstvo vyžaduje úctu a pomoc medzi manželmi, pričom sa zdôrazňuje otvorenosť k deťom. Je to neodvolateľný zväzok, ktorý je trvalý a nepremeniteľný pokiaľ nedôjde k smrti jedného z manželov.
Kanón 1071 – Povolanie k manželstvu:
Osoby, ktoré majú úmysel uzavrieť manželstvo, by mali byť správne pripravené na túto zodpovednosť a mali by sa usilovať o to, aby ich manželstvo bolo v súlade s Božím plánom.
Kanón 1125 – Miešané manželstvá:
V prípade miešaného manželstva (kde je jeden z manželov katolíkom a druhý nie), je potrebné získať špeciálnu licenciu od miestneho biskupa, aby bolo manželstvo platné. Katolícky partner by mal byť povinný sľúbiť, že bude vychovávať deti v katolíckej viere.
Kanón 1136 – Výchova detí:
Manželia sú povolaní spolupracovať pri výchove detí a sú zodpovední za to, aby ich vychovávali v kresťanskej viere.
Kanón 1156 – Zásady týkajúce sa manželskej lásky:
Manželská láska medzi manželmi by mala byť súcitná, dôverná a mala by byť prejavom Kristovej lásky k Cirkvi.
Tieto kanóny zdôrazňujú, že manželstvo je sviatosťou, ktorá nie je len zmluvou medzi dvoma ľuďmi, ale aj medzi nimi a Bohom. Manželstvo je zodpovedným a posvätným záväzkom, ktorý vyžaduje prípravu, voľbu vhodného partnera a prísľub k vernosti a láske na celý život.
V Katechizme Katolíckej Cirkvi je sviatosť manželstva podrobne popísaná v článku 7, ktorý sa venuje sviatostiam služby a spoločenstva. Kľúčové informácie o sviatosti manželstva sú uvedené v následujúcich častiach:
Manželstvo je sviatosť
Sviatosť manželstva je jednou z sviatostí služby. Je to „záväzok, ktorý vzťahuje k láske Krista k Cirkvi.“ Manželstvo je záväzným a trvalým zväzkom medzi mužom a ženou, ktorý má za cieľ dobro manželov a rodenie a výchovu detí. Toto vyjadruje podstatu manželstva ako spolku, ktorý je zakotvený v Božom pláne.
Cieľ manželstva:
- Osobné dobro manželov – Manželstvo je miestom, kde si muži a ženy dávajú vzájomne lásku, podporu, vernosť a vzájomné naplnenie.
- Povolenie a prijímanie detí – Manželia sú povolaní spolupracovať s Bohom pri rodení a výchove detí, ktoré sú darom, dôkazom lásky manželov.
Kan. 1601 – Definícia manželstva
Manželstvo medzi pokrstenými je sviatosťou, ktorá je „pre ženu a muža požehnaná Bohom“ a jej účelom je byť „posvätným spojením“ s cieľom „dobra rodiny“. Manželstvo je zároveň uzavreté pred Bohom a Cirkvou.
Význam manželstva
-
Manželstvo je verejný a slobodný súhlas dvoch ľudí, ktorí uzatvárajú spoločenstvo lásky, vzájomnej pomoci a podpory. Tento vzťah je neodvolateľný, jedinečný a nezrušiteľný, až kým smrť nerozdelí manželov.
-
Sviatosť manželstva je záväzkom lásky podľa vzoru Kristovej lásky k Cirkvi, teda nezištnej, vernej a trvalej. To znamená, že muži a ženy v manželstve nie sú len zodpovední za seba, ale aj za duchovný a materiálny rozvoj svojich detí.
Podmienky platného manželstva
Podľa Katechizmu sú podmienky platného manželstva:
- Slobodný súhlas oboch strán – Súhlas musí byť vyjadrený slobodne a dobrovoľne, bez vonkajšieho tlaku.
- Súhlas musí byť vyjadrený verejne – Manželstvo musí byť uzavreté pred oprávneným zástupcom Cirkvi a s prítomnosťou svedkov.
- Dostatočný vek a schopnosť uzavrieť manželstvo – Obaja snúbenci musia byť dospelí, majú byť schopní plniť manželské záväzky.
- Bez prekážok – Manželstvo nesmie byť uzavreté medzi príbuznými, nesmie byť v rozpore s predchádzajúcimi záväzkami (napr. neplatné manželstvo), a oba snúbenci musia byť slobodní.
Manželské práva a povinnosti
- Manželia sú povolaní k spoločnej modlitbe, vzájomnej láske a výchove detí.
- Manželský spolok je založený na vernosti a otvorenosti k plodeniu.
Sviatosť a náuka o manželstve
- Manželstvo v Cirkvi je skutočnou sviatosťou, ktorá má duchovný charakter a nie je len právnym zväzkom. Cieľom sviatosti je, aby manželia rástli v láske, vzájomnej úcte a odpovednosti za deti a budúci život rodiny.
Kanón 1603 – Láska v manželstve
Manželstvo má byť „mystickým vyjadrením lásky medzi Kristom a Cirkvou“. Toto chápanie manželstva je rozhodujúce pre každého katolíka, ktorý uzatvára manželstvo.
Význam sviatosti manželstva v náuke Cirkvi
Manželstvo ako sviatosť je cestou k svätosti, keď sa muži a ženy zjednocujú na ceste viery a lásky pred Bohom. Je to božská inštitúcia, ktorá nie je len vzťahom medzi dvoma osobami, ale aj medzi nimi a Bohom.
Podmienky pre udeľovanie sviatosti
Pre udelenie sviatosti manželstva je nevyhnutná príprava a splnenie podmienok Cirkvi týkajúcich sa prijatia sviatosti. Každý manžel musí byť pripravený a vedomý svojich povinností voči partnerovi i deťom, pričom si zachováva náboženskú vieru a rešpekt voči cirkevnej norme.
Sviatosť manželstva je v encyklikách Katolíckej Cirkvi spomenutá prevažne v súvislosti s poslaním manželov v spoločnosti a cirkvi, a v niektorých prípadoch aj v kontexte sociálnej etiky a rozdelenia v manželstve. Nižšie sú uvedené niektoré významné encykliky, ktoré sa týkajú manželstva a jeho významu.
1. Encyklika „Casti Connubii“ (1930) – Pius XI
Tato encyklika sa zaoberá posvätnosťou manželstva a morálnymi zásadami, ktoré by mali snúbenci a manželia dodržiavať. Dôležité myšlienky tejto encykliky sú:
- Manželstvo ako sviatosť: Manželstvo je vyjadrením Božieho plánu, je posvätným zmluvným vzťahom a jeho účelom je dobro manželov a rodenie detí.
- Nezrušiteľnosť manželstva: Pius XI dôrazne hovorí o nezrušiteľnosti manželstva, ktoré nie je možné zrušiť civilnými právnymi aktmi.
- Morálny základ pre rodinu: Zdôrazňuje sa význam neporušiteľného vzťahu medzi manželmi, ktorý má za cieľ podporovať spoločné dobro a rodičovské úlohy pri výchove detí.
- Antikoncepcia: Pius XI sa vyjadruje proti použitiu antikoncepcie, keďže narúša prirodzený účel manželstva, ktorým je rodina a otvorenosť voči deťom.
2. Encyklika „Humanae Vitae“ (1968) – Pavol VI
Táto encyklika sa sústreďuje na otázky regulácie pôrodnosti a potvrdzuje cirkevné učenie o neprijateľnosti antikoncepcie.
- Účel manželstva: Pavol VI zdôrazňuje, že manželstvo je posvätný zväzok, ktorý slúži na vzájomné dobro manželov a plodenie a výchovu detí.
- Proti antikoncepcii: Vyjadruje odpor voči metódam, ktoré zabraňujú počatiu, pretože podľa učenia Cirkvi sú tieto praktiky v rozpore s prirodzeným zákonom a narúšajú plný zmysel manželstva.
- Láska a plodnosť: Sviatosť manželstva je chápaná ako spojenie lásky medzi mužom a ženou, ktoré by malo byť otvorené životu.
3. Encyklika „Familiaris Consortio“ (1981) – Ján Pavol II
V tejto encyklike Ján Pavol II zdôrazňuje dôležitosť rodiny v kresťanskej spoločnosti a hovorí o manželstve ako základnej bunke spoločnosti. Dôležité myšlienky tejto encykliky:
- Manželstvo je základom rodiny: Ján Pavol II zdôrazňuje, že manželstvo je základom rodiny, ktorá je nositeľom hodnoty lásky, dôvery a poslania výchovy detí.
- Manželský záväzok ako duchovný: Manželstvo sa chápe ako duchovný a posvätný záväzok, ktorý by mal súčasne zahŕňať obetavú lásku a službu.
- Otvorenosť voči deťom: Encyklika kladie dôraz na otvorenosť manželov voči deťom a ich výchovu v kresťanskej viere.
- Rodina ako „domáce cirkvi“: Rodičia sú považovaní za prvých catechistov pre svoje deti a rodina je považovaná za „domácu cirkev“, ktorá formuje novú generáciu vo viere.
4. Encyklika „Evangelium Vitae“ (1995) – Ján Pavol II
V tejto encyklike Ján Pavol II hovorí o ľudskej dôstojnosti a hodnotách života a súvisí aj s manželstvom:
- Ochrana života: Encyklika sa zameriava na ochranu ľudského života od počatia po prirodzenú smrť, pričom manželstvo je považované za zodpovednosť a poslanie v tomto procese.
- Rodičovská zodpovednosť: Manželia sú povolaní nie len k vzájomnej láske, ale aj k zodpovednosti za život – to zahŕňa výchovu detí a zodpovednosť za ich ochranu pred zlom.
5. Encyklika „Amoris Laetitia“ (2016) – František
Táto encyklika sa zameriava na lásku v rodine, vrátane vzťahov medzi manželmi, rodičmi a deťmi:
- Význam lásky v manželstve: František zdôrazňuje, že láska je základom každého manželstva a je to vďačná a obetavá láska, ktorá je ochotná slúžiť.
- Prijímanie reality: Hovorí aj o rozmanitých výzvach v manželstve (napr. finančné problémy, problémy v komunikácii) a o potrebe pomoci v krízových situáciách.
- Otvorenosť k životu: Manželské páry by mali byť otvorené životu, teda byť plodné, ale tiež pozorné voči potrebám detí.
- Súcit a spravodlivosť: Encyklika sa venuje aj výzvam, s ktorými sa páry stretávajú, a cirkve ako miesta, kde môžu manželia hľadať odpustenie a zlepšiť svoje vzťahy.